Czy mam niedobór witaminy D - test

Niedobór witaminy D jest powszechny w społeczeństwach zachodnich, specjaliści określają go nawet mianem "epidemii"...

Niedobór witaminy D jest powszechny w społeczeństwach zachodnich, specjaliści określają go nawet mianem "epidemii". Jeśli nie pracujesz na wolnym powietrzu i spędzasz regularnie godziny największego nasłonecznienia za biurkiem a dodatkowo mieszkasz w kraju o dość słabym nasłonecznieniu, takim jak Polska, możesz być prawie pewny, że ten problem dotyczy również Ciebie.

Regularna ekspozycja na słońce dostarcza organizmowi praktycznie 80% niezbędnych zasobów witaminy D, gdyż witamina ta jest syntetyzowana przez skórę w wyniku kontaktu ze światłem słonecznym. Lekarze zalecają wystawiać się na słońce nie mniej niż godzinę dziennie, przy czym co najmniej 30% powieżchni ciała powinno być wtedy odkrytych. Są pory roku, szczególnie w naszych regionach klimatycznych, gdzie osiągnięcie tego celu nie jest łatwe.

Witamina D jest również dostarczana naszemu organizmowi poprzez dietę bogatą w ten związek, w takich produktach jak żółtka jaj, mleko i tłuste ryby. Jednak tylko 20% zapotrzebowania może zostać pokryte przez żywność.

Ryzyko związane z niedoborem witaminy D jest szerokie. Ludzie, którzy chronicznie cierpią na niedobór witaminy D są narażeni na wystąpienie osteoporozy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, depresji, otyłości i nawet pewnych rodzajów raka, takiego jak rak prostaty, sutka czy okrężnicy.

Jak rozpoznać, że nasz organizm zmaga się z niedoborem witaminy D? Niedobór ten daje objawy, które nie kłamią. Jeśli zaobserwujesz ich u siebie kilka, powinno Cię to zaalarmować a przynajmniej zastanowić i skłonić do zmiany trybu życia i diety. Istnieją oczywiście badania krwi, które wskazują poziom witaminy D w naszym organizmie, ale przed udaniem się do lekarza po skierowanie by potwierdzić obawy, zrób test online, który pozwoli Ci odpowiedzieć na kilka ważnych pytań i określić u Ciebie poziom ryzyka niedoboru witaminy D.

Niedobór witaminy D - testKomentarze


Polityka prywatności dla reklam Google Adsense